З радістю ділимося надзвичайно смачним, святочним рецептом німецького марципанового штолену. На перший погляд може видатися, що це щось складне і недосяжне, проте варто відважитися. Занурте руки в живе тісто, спробуйте, для початку, приготувати лише для своєї родини. Посмакувавши ним, ваші рідні проситимуть Вас випікати марципановий штолен знову і знову, щоб частуватися ним на усі різдвяно-новорічні свята і ділитися цим святковим смаком з усіма родичами та друзями. Це щось неймовірне! Ось вона марципанова насолода свята – ділення дарами приготовленими власноруч.
Штолен з марципаном можна зробити двома способами. Перший – розкатати тісто як зазначено в рецепті, марципан також розкатати на площину 30х15 см, викласти на тісто формуючи штолен. При такому способі приготування марципан буде менш помітним коли Ви розріжете штолен, проте розподіленим по всьому тісті з більш насиченим марципановим смаком. Ми подаємо інший спосіб викладання марципану – цільним шматком.
З кількості поданих у рецепті продуктів можна випекти один великий штолен або два менших, вважають, що вони більш охайні на вигляд. Щоб штолен випікався високим, а не широким потрібно використовувати борошно яке не пливе і не рідне. Також можна використати прості пристосування, наприклад, по довжині тіста, по обидвох боках підставити два валочки зроблені з фольги. Це допоможе тісту піднятися в гору, а не рости в боки.
Цікаву історію та походження цього смаколика Ви зможете прочитати у рецепті класичного штолена.
- 375 г різноманітних родзинок
- 5 столових ложок рому
- 1 пакетик сухих дріжджів
- 1 чайна ложка цукру
- 150 мл теплого молока
- 375 г борошна
- 75 г цукру
- 2 чайні ложки ванільного цукру
- 1 дрібка солі
- 2 дрібки меленого кардамону
- 2 дрібки меленого анісу
- 1 яйце
- 150 г м’якого вершкового масла чи маргарину
- 100 г апельсинових або лимонних цукатів
- 100 г мигдалю
- 200 г марципану
- 100 г топленого вершкового масла
- 50 г цукрової пудри
Родзинки скласти у посудину з кришкою скропити ромом накрити й залишити настоюватися упродовж ночі.
У маленькій місткості змішати дріжджі з цукром і злегка теплим молоком. Залишити у кімнатній температурі на 15 хв.
У посудину для замішування, це може бути чаша міксера чи кухонна миска, просіяти борошно. До борошна долати цукор, ванільний цукор, сіль, кардамон, аніс, розбите яйце і м’яке масло. Влити дріжджову суміш. Вимішати усі інгредієнти у міксері з насадкою для тугого тіста «гак» або руками до утворення однорідної маси – 5-10 хв. Накрити тісто та залишити у теплому місці щоб підростало на 45-55 хв.
До тіста додати родзинки, посічений і підрум’янений на сковорідці мигдаль, порізані дрібними кубиками цукати й легко перемішати у міксері або на робочій поверхні.
Якщо тісто не дуже жваво піднялося за першим разом його можна залишити підростати ще на 30-40 хв.
Готове тісто розкатати у товстий прямокутник 30х20 см. Марципан покласти по середині й прикрити його одним краєм тіста. Перекласти сформований штолен на деко з пергаментом, накрити рушником й залишити підходити ще на 30 хв. При формуванні штолена варто родзинки що сильно виступають вийняти та приховати їх під нижній пласт тіста.
Розігріти духовку до 200 С, випікати штолен 45-50 хв при температурі 170-180 С.
Одразу після випікання штолен вийняти та щедро змастити половиною розтопленого вершкового масла. При змащуванні зняти з поверхні усі пригорілі родзинки щоб не давали гіркоти при споживанні. Посипати половиною пудри й знову змастити маслом та притрусити пудрою.
Штолен повністю охолодити, загорнути у фольгу й залишити на 2-3 тижні вистоюватися в прохолодному темному місці, це дозволить йому насититися однорідним ароматом та просякнути смаком. Тут варто запастися терпеливістю, зазвичай, це вдається дуже важко і половина штолена зникає одразу після остигання.
Перед тим як подавати штолен до столу, варто його ще раз щедро посипати цукровою пудрою, нарізати шматками й ласувати з усією родиною цією запашною здобою.