Про чай
Лікує, бадьорить і робить людину розумнішою: як напій з Азії змінив життя європейців.
Багато мислителів називали напій ліками від усіх хвороб, які бадьорять і робить людину розумнішою.
Джентльмен під час ранкового чаювання з дамою в її будуарі, кінець 18 століття.
Прилучення чаю до товарно-грошових відносин в Європі зазвичай пов’язують з голландськими купцями, які першими в 1610 році, закупивши партію чаю в Макао, привезли його на продаж на європейський континент.
Вже через 20 років англійці, які полюбили чай, який зігрівав їх в похмуру погоду, відкривають лондонський чайний аукціон, який, до речі, існує і зараз.
Чоловік за дегустацією чаю, 1890 р. Зображення: Library, London
Спочатку європейці пили китайський чай, а потім стали купувати й індійський, у зв’язку з чим він виявився важливою складовою торгівлі.
Проте чай полюбили не відразу, на початку європейці поставилися до напою з побоюванням. Чай вважали “зіпсованим” і чимось забороненим, оскільки він нагадував опіум.
При цьому багато мислителів називали чай ліками від усіх хвороб, а також писали, що він надає бадьорість духу і робить людину розумнішою.
“Товариство патріотичних жінок” в Едентоні у Північній Кароліні , 1775 стартує ” Еденттон Чай”, група жінок, які організували бойкот англійського чаю.
Так суспільство поділилося на два табори, і критики відзначали, що цей напій прискорює процес старості, змінює колір обличчя і сильно сушить. Ближче до кінця XVII століття чай виявився доступний простим громадянам, а аристократи пили його все рідше.
Незважаючи на всі вигадані мінуси, суспільство продовжувало його пити, і цей товар був ходовим в Європі. Більшість схилялася до думки, що чай викликає звикання, як алкоголь або наркотики.
У XVIII столітті прості люди пили в основному чай і місцеві дешеві напої, але в той час товариство наважився висловити своє невдоволення рівнем життя і в чайних будинках все частіше починалися масові повстання.
Ця літографія 1846 року стала класичним зображенням Бостонського чаювання.
Наймасштабнішим й історично значущих з них є “Бостонське чаювання”, яке послужило початком Американської революції. Люди збунтувалися і викинули з кораблів ящики з чаєм в воду, і саме через це в 1773 почалася війна за незалежність США.
Пізніше завдяки чаю у жінок з’явилася можливість збиратися разом і обговорювати хвилюючі теми. Так виникли перші паростки ідей, спрямованих на подолання сексизму і урівноваження прав між статями.
Чай стає масовим напоєм, до початку 20 століття він вже входить в раціон харчування для соладат і офіцерів майже всіх армій світу, його продають майже в кожному магазині кожного міста будь-якої країни.
Джерело: znaj.ua