Цікаві факти про помідори
Назва «помідор» походить від італійського «pomo d`oro» – «золоте яблуко».
На батьківщині, в Південній Америці, ще й досі зустрічаються дикі форми. Стародавні ацтеки називали цей овоч «матль» – «велика ягода», і саме це слово трансформувалося в Європі в «томат». Так і живе ця культура під двома назвами: томат і помідор.
Трохи історї
В 1498 році Христофор Колумб вперше привіз помідори в Іспанію і Португалію. Звідти томат перекочував до італійців, французів та інших європейців. Перші описи рослини походять з Італії першої половини 16 століття. В 1544 році П’єтро Андреа Матіолі (до речі, його ім’ям названа всім відома запашна квітка матіола) в своєму описі рослини назвав її «Pomi d’oro» (золоте яблуко), а в 1554 році він ввів латинський термін Mala aurea, що має такий же переклад.
Романтичні французи назвали помідор «яблуком кохання», німці – «райським яблуком». Цікаво, що в усіх назвах повторюється слово «яблуко». Справді, для ботаніка томати – це фрукти. У 2001 році Євросоюз теж прийняв рішення, що помідор є не овочем, а фруктом, точніше ягодою.
Довгий час томати вважалися неїстівними і навіть отруйними. Європейські садівники розводили їх як екзотичну декоративну рослину. В американські підручники з ботаніки увійшла історія, як підкуплений кухар намагався отруїти стравою з помідорів Джорджа Вашингтона, який, звичайно, вдало пережив «замах».
У 1822 році полковник Роберт Гібон Джонсон публічно з’їв відро томатів прямо на сходах будівлі суду в місті Салем, Нью-Джерсі. Двохтисячний натовп, що зібрався на виставу, з подивом виявив, що відставний військовий зовсім не збирається вмирати в жахливих муках – і помідор стрімко став популярним. З тих пір напевно жоден овоч не використовувався в кулінарії так різноманітно.
Користь помідорів
Помідори – невід’ємна частина здорового харчування. Це твердження, звичайно ж, могло б викликати у кого-небудь сумнів, якби вченими не було виявлено багато доказів корисності помідорів для здоров’я людини.
Помідори містять багато калію, який зміцнює серцево-судинну систему. Унікальна за складом клітковина помідора стимулює роботу жовчовивідних шляхів, перистальтику кишковика, налагоджує травлення, виводить із організму холестерин, а отже, є профілактикою склерозу, нормалізує обмін речовин в організмі, запобігає ожирінню.
Помідор підвищує вміст гемоглобіну в крові. У “помідорний” сезон чимало жінок, які відчували слабкість, запаморочення через гінекологічні порушення — позбулися цих неприємних симптомів.
Помідори містять потужний антиоксидант – лікопін, який має протиракову дію, запобігає мутації ДНК і зростання ракових клітин.
За антиоксидантними властивостями лікопін перевершує вітаміни C і E, тому запобігає старінню організму та шкіри. Через великий вміст лікопіну помідори корисні не тільки для профілактики ракових, але і серцево-судинних захворювань.
Медики вважають, що регулярне споживання помідорів, томатного соку, томатної пасти, кетчупа й інших томатних соусів може істотно скоротити ризик розвитку онкологічних захворювань.
Насіння томатів відрізняються унікальною властивістю, яка в певній кількості дозволяє розріджувати кров. Тому вживання цього овоча є профілактикою виникнення тромбозу.
Прихильники помідорової дієти значно рідше хворіють на запалення легенів, їх не вражає сальмонела, оминають грибкові захворювання.
Ще помідори стимулюють вироблення колагену, що позитивно позначається на еластичності шкіри і здоров’я суглобів і сухожиль.
Помідори корисні також для схуднення – вони справляються з набряками, виводять з організму токсини, покращують травлення і при цьому містять мало калорій – в 100 г помідорів всього 22 кілокалорій. Крім того, користь помідорів для схуднення пояснюється їх здатністю регулювати обмін речовин, вони мають сечогінну і жовчогінну дію.
Якщо ви прагнете схуднути, з’їдайте на вечерю два очищених від шкірки помідори без хліба та інших овочів.
Завдяки великому вмісту так званого “гормону щастя” серотоніну, помідори здатні чудово піднімати настрій. Їх «призначають» навіть у разі запущених депресій, психічних потрясіннях, станах пригніченості.
Необхідно з’їдати в тиждень не менше 20 помідорів, щоб відчути реальну користь від них.
Незважаючи на всі плюси і користь помідорів, не варто втрачати з уваги їх деяку шкоду. У складі цього червоного овоча міститься досить багато щавлевої кислоти. Вона в свою чергу негативно позначається на водно-сольовому обміні, що протікає в організмі будь-якої людини. Саме тому томати варто обмежити у вживанні тим людям, які страждають із-за проблем з нирками і опорно-руховим апаратом.
Не можна забувати і те, що помідори можуть бути потужним алергеном. Тому багатьом людям варто з обережністю підходити до їх включення у свій раціон харчування.
Цікаві факти про помідори
- Помідор – один з найпопулярніших овочів. Щорічно в світі вирощується більше 60 мільйонів тонн помідорів.
- В даний час відомо 10 000 різновидів цього овоча. Самий крихітний томат досягає в діаметрі не більше 2 см, а найбільший важить близько 1,5 кг. Зустрічаються помідори червоного, жовтого, рожевого і чорного кольорів.
- Більша частина обсягу вирощування помідорів припадає на Китай – 16% від виробництва по всьому світу.
- У помідорах червоних сортів більше поживних речовин, ніж у жовтих.
- Теплова обробка не погіршує, а лише покращує корисні властивості томатів. Обсяг лікопіну у них збільшується на третину через 2 хвилини варіння. Тому помідори найкраще засвоюються в супах та соусах.
- Томат зберігає свої унікальні властивості навіть при консервації, і різні пасти, соуси, кетчупи не менш корисні (а іноді навіть більше) аніж просто сирі помідори.
- А от низька температура згубна для томатів, тому слід відмовитися від зберігання помідорів в холодильнику. Потрапляючи в холодне середовище, помідор втрачає корисні властивості і смак.
- Також не слід очищати помідори від шкірки, адже саме в шкірці міститься величезна кількість цінних вітамінів.
- У помідорі міститься більше вітамінів, ніж у цитрусових. В одній склянці томатного соку – половина добової норми вітаміну С і провітаміну А, які активно підтримують імунітет.
- Помідори застосовуються як лікувальний засіб. М’якоттю стиглих плодів лікують опіки і рани. Їх швидкий ефект досягається за рахунок вмісту в помідорах фітоцидів, які перешкоджають розвитку інфекції.
- Помідори широко застосовують не лише в кулінарії, але й в косметології – у масках, лосьйонах і кремах. Живильні речовини, що містяться в помідорах, добре зміцнюють і тонізують шкіру, роблячи її пружною та еластичною, дарують їй здоровий колір.